Підключення до електромережі

Купуючи земельну ділянку із недобудовою чи будуючи приватний будинок, більшість власників рано чи пізно зіштовхуються із проблемою підключення будівлі до електромережі.

Підключення до електромережі, із чого розпочати в першу чергу

Із самого початку необхідно звернутися до обслуговуючої організації районної електричної мережі (далі – РЕМ) за територіальністю, розташування будинку чи ділянки, що потребує підключення. Де вам мають надати усю необхідну інформацію, «особливості» підключення в даній конкретній місцевості, а також зразки заяви і договору, про які поговоримо далі. Наголошуємо, що право та порядок підключення до електромережі регламентується ст. 714 Цивільного кодексу (надалі ЦК України) та Правил приєднання електроустановок до електричних мереж (далі – Правила). Слід зазначити, що звернувшись із відповідною письмовою заявою до територіального РЕМ, вам не мають право відмовити у прийнятті заяви та оформленні документів на підключення (приєднання) до відповідної електромережі. Адже пунктом 1.3 Правил чітко визначено, що електропередавальна організація не має право на відмову у прийнятті документів та підключенні до електро мережі.

Які документи необхідні

У поданій заяві до РЕМ, потрібно вказати свої особисті дані, дані про місце розташування об’єкта, який слід підключити до електромережі, мету приєднання, необхідну потужність приєднання тощо. До заяви також додається копія документу, який підтверджує право власності чи користування об’єктом (ділянкою), що потребує підключення, копію паспорта, а також ситуаційний план із зазначенням місця розташування електроустановки та викопіювання з топографо-геодезичного плану в масштабі 1:2000 із зазначенням місця розташування електроустановки, земельної ділянки або прогнозованої точки приєднання (підпункт 4 пункту 1.3 Правил).

Вище згаданий ситуаційний план і викопіювання із топографо-геодезичного плану розробляють фахівці ТОВ «НТЦ Землевласник».

Наступний документ, який ви маєте отримати - це проект договору, після підписання якого, сплати послуг та виконання робіт має відбуватися довгоочікуване підключення до електромережі. Слід зазначити, що ціна послуг РЕМ залежить від кількості витрачених людино годин та виду підключення.

Строки виконання підключення

Відповідно до Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, приблизний строк виконання робіт, із підготування всієї необхідної документації, може становити від 15 до 45 діб. Знову ж таки, залежить від того, яку потужність приєднання ви обрали, яка місцевість та як «працюють» відповідні органи в цій місцевості.

Що робити, якщо потрібно провести лінію електромережі через сусідню приватну ділянку або найближчий трансформатор належить приватній особі

Наприкінці хочеться зазначити, що досить часто буває так, що для приєднання до електромережі, мало вашого бажання. Досить є частою ситуація, коли потрібно провести лінію електромережі до свого будинку через ділянку сусіда. В такому разі може допомогти сервітут, який встановлюється договором, законом, заповітом або рішенням суду, для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом (ст. ст. 401, 402 Цивільного кодексу України). Тобто, вам можна звернутися до сусіда із проханням укласти такий договір, де звісно буде вказана ціна питання, але тут вже треба домовлятися із сусідом про її розмір. Якщо ж він пропонує дуже велику ціну або не згодний, то можна звертатися до суду.

Також часто зустрічаються ситуації, коли неподалік від вашої ділянки є наявний трансформатор, але він приватний, наприклад громадянина, який замається підприємницькою діяльністю. У такому разі, вам потрібно звертатися до такого суб’єкта господарювання з відповідним проханням. Згідно пункту 1.5 Правил, суб’єкт господарювання має право погодити приєднання його електроустановок до власних технологічних електричних мереж. Наголошуємо, що такий суб’єкт не зобов’язаний це робити, а тільки має право. Тому, тут вже все залежить від того, як ви домовитесь з ним, і за яку ціну.

Отже, підключення до електромережі є процедурою, яка вимагає чимало витрати часу, зусиль і коштів.

Пропонуємо Вам звернутися до спеціалістів нашого Товариства для розробки ситуаційного плану і викопіювання із топографо-геодезичного плану, без яких неможливо підключення до електромережі.

Вартість розробки ситуаційного плану і викопіювання із топографо-геодезичного плану від 1500 грн.*

* Остаточна вартість робіт залежить від обсягу, особливостей окремо взятого об'єкта і додаткових робіт необхідних для виконання.

в матеріалі використана інформація з сайту «Захист права».

 
Корисні сайти

Президент України

Верховна Рада України

Міністерство аграрної політики України

Держгеокадастр

Обласна державна адміністрація