ОСББ: плюси та мінуси

Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) – юридична особа, створена власниками квартир та приміщень будинку для спільного управління й утримання будинку та для спільного використання загального майна.

ОСББ є неприбутковою організацією, яка має печатку та банківський рахунок і може укладати цивільно-правові договори. Головні завдання ОСББ – це покращення утримання житлових будинків та прибудинкової території, сприяння членам об’єднання в отриманні якісних комунальних послуг, раціональне використання платежів мешканців, управління спільною власністю.

Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку"

* Ст.42 Земельного кодексу України "Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України".

Завдяки ОСББ Ви самостійно можете:

– визначати кошторис утримання своєї квартири;

– визначати розмір внесків на утримання будинку;

– диктувати структуру і стиль управління ОСББ;

– формувати штатний розклад і персональний склад працівників, які обслуговують Ваш будинок та встановлювати їм заробітну плату (управителя, сантехніка, двірника, електрика, бухгалтера, консьєржа тощо);

– вибирати найкращого виконавця житлово-експлуатаційних послуг (вивіз сміття, обслуговування ліфту, дезинфекція, виконання ремонтних робіт, тощо);

– визначати черговість проведення поточного ремонту і контролювати його якість;

– отримати прибудинкову територію в приватну власність і самостійно приймати рішення щодо її використання.

Додаткові можливості ОСББ:

– ОСББ як юридична особа може отримувати кредит на проведення ремонтів, установку лічильників, облаштування прибудинкової території тощо.

– Приватизація нежитлових приміщень будинку може здійснюватися лише за погодженням з правлінням ОСББ, причому першочергове право на викуп таких приміщень має саме ОСББ.

– Після прийому будинку на свій баланс ОСББ може здавати в оренду допоміжні приміщення та направляти ці кошти на поліпшення технічного стану житла. За цього воно зберігає право на державну дотацію на утримання будинку, а також і на дотацію з місцевого бюджету в рамках міської програми “Мій двір, моє подвір’я”.

– Колишній власник будинку (як правило, районна рада) зобов’язаний взяти участь у першому після прийому будинку на баланс ОСББ капітальному ремонті.

– Новостворене ОСББ не повинно відповідати за борги мешканців будинку, які залишились у них перед комунальним ЖЕКом.

– ОСББ має податкові пільги – за законом воно не платить податок на прибуток із тієї своєї діяльності, яка спрямована на утримання свого житла.

– ОСББ має достатньо широкій простір для вибору принципів господарювання. Так, воно може передати свій будинок на баланс та обслуговування будь-якій приватній чи відомчій житлово-експлуатаційній установі або ж залишити його в комунальному ЖЕКу, може укласти з ЖЕКом договори лише на деякі послуги, може самостійно проводити повне обслуговування житла, укладати прямі договори з “Харківобленерго” та “Водоканалом”.

– Також ОСББ може взагалі не здійснювати ніякої господарської діяльності, а використовувати свій юридичний статус для захисту житлових прав мешканців будинку.

Тепер мінуси створення ОСББ:

- Монополізм у сфері ЖКГ. Воду, газ і електрика городянам продають тільки компанії-монополісти, що зводить нанівець можливість самостійного вибору постачальника;

- Спільна оплата комуналки. Тепер немає поняття особистого боргу — ОСББ розраховується з комунальниками за все спожиті ресурси, такі як газ, вода і електрика спільно. Тому, щоб не допустити заборгованості, мешканцям доведеться платити за тих, хто цього не може або не хоче робити. Або змушувати сусідів платити;

- Екстрений ремонт за свій рахунок (особливо актуально для старих будинків). Після того, як будинок увійшов в ОСББ, чиновники перестають відповідати за його стан;

- Квартири обов’язково повинні бути приватизовані;

- Відповідальність не тільки за свою квартиру, а й за всю територію будинку. Тепер доведеться доглядати за всієї прибудинковою територією — навіть якщо раніше цим ніхто не займався;

- Розраховуватися з підрядниками доведеться не по «державної», а вже за ринковою ціною, яка, як правило, значно вище.

 
Корисні сайти

Президент України

Верховна Рада України

Міністерство аграрної політики України

Держгеокадастр

Обласна державна адміністрація